Postřehy z finále Eureky

Ve finále Just Another Day se objevilo dost zajímavých narážek a odkazů, tak si je pojďme shrnout (pokud jste našli i na další, dejte vědět v komentářích).

Úplně na začátku epizody vidíme dva obchůdky – Hastings Hoverboards a Paglia Propulsion Products (Matt Hastings epizodu režíroval, Jaime Paglia je pak autorem seriálu a spoluautorem scénáře finále). Podle serveru zap2it.com šlo o překvapení od štábu.

Eureka

Eureka

Eureka

Na scénu se vrací EMO, Kevinův domácí úkol z epizody 4x06 – Momstrosity:

Eureka

Pokud jsi ještě vzpomínáte, kdysi tu vyšel článek s lidmi, které by tvůrci rádi do Eureky obsadili. Byl mezi nimi i Grant Imahara z Bořičů mýtů a právě jeho se do finále nakonec podařilo získat:

Eureka

Stejně tak se v epizodě vrátila řada hostujících herců, se kterými jsme se za 77 epizod setkali:

Eureka

Eureka

Eureka

Eureka

Eureka

Eureka

Eureka

Eureka

Eureka

Eureka

Eureka

Fargo v epizodě reprezentuje roli tvůrců, ministerstvo obrany pak SyFy. Eureka nejprve od televize dostala 6 epizod na ukončení seriálu (šest týdnů natáčení = šest týdnů pro ukončení všech projektů v Eurece), zanedlouho ale přišla informace, že seriál skončí bez nich. Bylo tak nutné co nejdříve vystěhovat pronajaté prostory, zbavit se kulis apod. Fargovi se však podaří vyjednat to, že dokud nedořeší problémy s červími dírami, žádné stěhování se nekoná. Stejně tak se tvůrcům podařilo vyjednat epizodu navíc na dořešení příběhu.

Eureka

Dříve zmíněný Matthew Hastings, režisér této a mnoha dalších epizod Eureky, se objevuje i na obrazovce jako Robert, šéf stěhováků.

Eureka

Malý odkaz na ceduli z epizody 4x01 – Founder’s day:
Eureka

Eureka

Následující zařízení by mohlo být narážkou na problematický vynález z 2x02 – Try, Try Again:
Eureka

Policie v Eurece je připravená na vše, viz výstražná páska upozorňující na červí díru :)
Eureka

Po velmi dlouhé době se na scénu vrací Lowjack, Taggartův postrach, nicméně s novou časovou linií nám nějak změnil vizáž. Plus zaznívá replika z pilotu "Jsem specialista na biologickou regulaci.":
Eureka

Lowjack

Objevuje se i místo, kde se ke konci první poloviny 4. řady Grant poprvé setkal s Beverly:
Eureka

"Jen pro štěstí" – narážka na poslední scénu v roce 1947 v díle Founder’s day:
Eureka

Když Carterovi proběhl před očima život, mohli jsme vidět zbývající postavy, které byly v minulosti pro seriál nějak důležité a které se už do finále nedostaly, mimo jiné Starka, Tess či Kim.
Eureka

Eureka

Další odkaz na pilot a další epizody – Henryho odtahovka:
Eureka

"Opatrně, je z dovozu" – další narážka na předchozí epizody, konkrétně díl Omega Girls, když Allison dočasně přebírá Fargovo místo.
Eureka

Larry se naposledy objevuje se svou "trademarkovou" koblihou:
Eureka

Nádherným příkladem využití prvního dílu S4 byla žádost o ruku, tentokrát si ale Jo a Zane prohodili role:
Eureka

Eureka

Vincent přináší víno, ročník 1947 – předzvěst návratu Granta, který zanedlouho na to osloví Cartera sporťáku, opět malá narážka na S4.0:
Eureka

Jaime na twitteru upozorňoval na to, že by bylo dobré, kdyby se fanoušci před posledním dílem podívali na pilot a konec první řady. A proč? Události z dílu Once in a Lifetime se tak trochu "opakují" a Allison oznamuje Jackovi, že čeká přírůstek (anebo dva?).
Eureka

Při natáčení bylo sice využíváno i "studiové" verze Hlavní ulice, nicméně pro finále se štáb s herci vrátil na skutečnou ulici do kanadského Chilliwacku.
Eureka

S koncem epizody nastupuje píseň s názvem "You Are My Home", kterou Jaime Paglia a skladatel hudby k Eurece Bear McCreary napsali přímo pro finále. Jaime již od konce třetí řady toužil po muzikálové epizodě, na tu už bohužel nedošlo, nicméně je rád, že se mu dostalo aspoň tohoto.

Jako další jsou zpátky dvojčata, která se objevila v několika dílech:
Eureka

Pokud jste sledovali pozorně, mohli jste při loučení Granta zahlédnout Jaimeho Pagliu v pozadí:
Eureka

Na scénu se vrací i lední medvěd, odkaz na loňskou vánoční epizodu:
Eureka

A kruh se uzavírá. Už asi chápete, proč jsme se měli kouknout na pilot.
Eureka

V pilotu se sice mladší verze nemíjí s jeepem (obhájit to můžeme změnou časové linie, nedostatkem času získat původní auto nebo jen tím, že se Jaime nechtěl jeepu, jako jednoho ze symbolů seriálu, vzdát), ale i tak působí scéna velmi silně.
Eureka

Eureka

A na závěr symbolicky opouštíme Eureku…
Eureka

19.07.2012 ≡ Komentáře

Komentáře (21):

super článek

Ondra ≡ 19.07.2012 v 17:48

Moc pěkně napsané. Ten song je také povedený, je na iTunes (http://bit.ly/OJE2YC), pokud by jste ho někdo hledali…

Masťa ≡ 19.07.2012 v 18:13

J8 nechci konec Heuréky. Je toho tolik co by se mohlo udát. Pojďme udělat celosvětovou petici za záchranu Heuréky. A udělání 6.té série. Vždyť číslo 5 je mooc ošklivý na to aby to byl konec. :)

Jiří ≡ 19.07.2012 v 19:14

Jo a Grant odjížděl ve svém Chlysteru z roku 1947 ;) myslím :D

Markét ≡ 19.07.2012 v 19:34

firmy paglia skoro všude :D

polis ≡ 19.07.2012 v 20:03

Někde ke konci, myslim, že jak jim Grant oznámí, že to koupit, tak někdo (už si nevzpomínám) říká něco o zadních vrátkách, což jsou havně zadní vrátka pro seriál, kdyby se ještě něco podařilo natočit:) Bych teda jako řekla:)

kaish ≡ 19.07.2012 v 20:31

Když Fargo říkal že někdo kupuje Heureku tak jsem myslel že to myslí doslova…Tedy že se seriál začne vysílat na jiné televizi která si ho koupila…

Simon100 ≡ 19.07.2012 v 23:41

Mě zarazilo, když se tam objevila ta vědátorská dvojčata… jsem myslel, že jeden z nich v S1 nebo 2 zemřel při jednom z těch 77 průšvihů co se v Eurece staly… nebo se pletu? Nebo to bude tou změnou časové linie…

Helo ≡ 20.07.2012 v 00:49

Chápu, že asi marně, ale stále budu doufat ve znovuobnovení seriálu, protože mi přijde ještě dost věcí otevřených :). A vůbec jsem si neuvědomil, že v pilotu nejeli Jeepem :)

Vegen ≡ 20.07.2012 v 00:51

Helo: Po zkouknutí poslední epizody jsem se znovu díval na první díl a tato dvojčata byla původně čtyřčata … To, že by některý z nich zemřel si nějak nevybavuji, ale jestli ano, stejně by tam měli být ještě tři ;).

Fix ≡ 21.07.2012 v 01:32

Seriál fajn, ale ten konec mě teda jasný není, neměl by být "zakladatel" už dávno mrtev nebo aspon o xx let starší. Dále co mělo znamenat to že se při opouštění eureky potkali se svými dvojniky. To jsem vážně nepobral, ale je jasné že seriál byl vždy koncipován jako polokomedie a věda se tam nebrala nikdy až zas tak doslova.

Adam ≡ 22.07.2012 v 18:53

Adam: a sledoval jsi někdy tento seriál vůbec? Vše se to tam objevilo…

jiand ≡ 22.07.2012 v 20:26

Sledoval, ale za těch pár let človek dost zapomene :-)

Adam ≡ 22.07.2012 v 21:44

Na Eureku? NIKDY!

AndyS ≡ 22.07.2012 v 22:21

Adam: Grant je jeden ze zakladatelů Eureky z roku 1947. Ovšem dostal se s ostatníma do budoucnosti, proto je takový jaký je. Viz počáteční epizoda 4. série.
A závěrečnou scénu jsem také nepochopil, ale článek to vystihuje – kruh se uzavírá. Jak něco začíná, tak jednou také končí. A tato scéna to vystihuje. Začíná se příjezdem do Eureky a končí odjezdem z Eureky. To by nebyla Eureka bez třešničky na závěr ;)

Tomík ≡ 22.07.2012 v 22:52

S tou petici souhlasím, taky nechci aby Eureka skončila, je to hodně moc dobrý serial!!!

Sten ≡ 23.07.2012 v 10:31

Tomik: Právě jsem měl pocit, že se Grant nakonec dostal nějak zpět, no nic , nevadí, vysvětlení mě stačí. Stejně už je konec.

Adam ≡ 23.07.2012 v 22:39

Skvělý seriál, a s koncem se vždy jen těžko smiřujeme, ale všechno jednou skončit musí,a raději v tom nejlepším, než aby jste pak nadávali a říkali že to měli ukončit dříve, atd………. Můj názor, a za tím si stojím

Dedy ≡ 25.07.2012 v 20:41

No ten konec pro me nese osobne takovou tu symboliku. Takove to "nekonecno" jak tu nekdo psal. Na kazdem konci je zacatek, kde neco konci, neco jineho zacina. Je to zakonceni vskutku dustojne a hodne Eureky. Nikdy nezapomenu :)))

wizards ≡ 30.07.2012 v 21:43

Klidne by mohli tocit epizody pod jinym nazvem. Nejakej prubeznej vyvoj je nepodstatnej, jen v kazde epizode jina katastrofa. Vubec by mi to nevadilo.

Kozlustechnykus ≡ 31.07.2012 v 15:14

Seriál byl super, ale poslední epizoda se vyvinula jinak, než podle mého doufání.

Ondrahrr ≡ 03.11.2014 v 23:50

Gravatar

E-mail nebude zobrazen, chcete vlastní obrázek u komentářů?