O seriálu

O seriálu Eureka

EurekaSeriál Eureka (Heuréka – město divů) vysílá od roku 2006 americká kabelová televize SyFy (dříve SciFi) a se žánrově se řadí pod dramaticko-komendiální sci-fi. Tvoří jej více méně samostatné epizody s náznaky dlouhodobějšího příběhu, který je v rámci celé řady propojuje. Do dnešního data byly natočeny 4. série s různým počtem epizod, přiklepnuta byla i řada pátá a její natáčení je aktuálně v plném proudu. Kromě epizod se Eureka dočkala i komiksového a knižního zpracování.

V pilotní epizodě se prostřednictvím Jacka Cartera nešťastnou náhodou dostáváme do Eureky, malého městečka v Oregonu, do nějž americká vláda v 50. letech 20. století přesunula ty nejlepší z nejlepších – geniální osobnosti, vědce a myslitele, aby ve zdejším utajeném zařízení s názvem Global Dynamics posouvali hranice lidského vědění v nejrůznějších vědních oborech, vynalézali a experimentovali.

A právě díky vysoké koncetrací těch nejchytřejších mozků, novým technickým vymoženostem, různým prototypům a nezdařilým experimentům tu nově jmenovaný šerif Jack Carter, jeho selský rozum a průměrné IQ nemají o pohromy nouzi.

Pokud máte alepoň trochu rádi sci-fi, chcete si odpočinout a při sledování vypnout, Eureka s příjemným prostředím, zajímavými vynálezy, vtipnými hláškami a postavami, které si během chvíle zamilujete, je tvou správnou volbou.

Vytvoření seriálu mají na svědomí Andrew Cosby a Jaime Paglia, který momentálně působí i jako výkonný producent, seriál pak produkují Universal Media Studios. Hudbu k první sérii komponovala společnost Mutato Muzika, od druhé řady pak štafetu převzal skladatel Bear McCreary. Seriál se natáčí na různých lokacích v kanadské Britské Columbii a ve filmových studiích ve Vancouveru (interiéry Global Dynamics, Café Diem či šerifova chytrého domu).

Eureka svou pouť na obrazovkých SyFy začala 18. července 2006 svým dvouhodinovým pilotem, který přilákal 4,1 miliony diváků, v současné době se sledovanost průměrně pohybuje kolem tří milionů. Seriál se samozřejmě dostal i do světa, ve Velké británii běží na Sky1 pod názvem Město jménem Eureka a u nás jsme ho s českým dabingem mohli poprvé vidět na televizi Prima COOL 2. dubna 2009.

CSFD IMDB TV.com

 
 

Důležité postavy v seriálu

Jack CarterJack Carter (herec Colin Ferguson)

Dřívější maršál Spojených států, který byl díky svým zásluhám v městečku Eurece jmenován šerifem. Ačkoliv je obdařen průměrnou inteligencí a z vědeckých technoblábolů se mu často točí hlava, jeho selský rozum, důvtip a zjednodušený pohled na problémy často zachraňují město před nejrůznějšími katastrofami. Jack je rozvedený a žije se svojí dcerkou Zoe.

Allison BlakeováAllison Blakeová (herečka Salli Richardson-Whitfield)

Agentka ministerstva obrany a spojka mezi Eurekou a vládou, která rovněž dohlíží nad laboratořemi výzkumného zařízení Global Dynamics. Pyšní se dvěma doktoráty a lékařským titulem. Byla provdaná za Nathana Starka a kromě práce má na starost svého autistického syna Kevina. Mezi Allison a Carterem rovněž sem tam přeskočí nejedna jiskra.

Henry DeaconHenry Deacon (herec Joe Morton)

Bývalý inženýr v NASA, místní všeuměl a vynikající vědec v mnoha oborech. Henry má výhrady k politice Global Dynamics, a tak raději pracuje (nejen) jako městský automechanik. Po příchodu šerifa Cartera do města je to právě on, kdo mu díky svým vědomostem pomáhá zažehnávat pohromy způsobené vynálezy a nepovedenými experimenty.

Jo LupoJo Lupo (herečka Erica Cerra)

Zástupkyně šerifa a bývalá členka speciálních jednotek U.S. Army Rangers, která miluje zbraně jakéhokoliv druhu. Jako malá chtěla být tanečnicí, ale vyrůstala bez matky se třemi bratry, a to se na ní podepsalo. Jo je na ženu velice silná a dost si rozumí s násilím, postupem času se stává šerifovou pravou rukou.

Nathan StarkNathan Stark (herec Ed Quinn)

Jeden ze špičkových vědců v Eurece, držitel Nobelovy ceny, ředitel Global Dynamics a rovněž bývalý manžel Allison Blakeové. Je charismatický, klidný, prohnaný, odhodlaný posouvat hranice vědění za každou cenu. S Caterem soupeří o přízeň Allison a neustále se spolu špičkují kvůli kdejaké maličkosti.

Douglas FargoDouglas Fargo (herec Neil Grayston)

Mladý, komický a nepříliš uznávaný vědec, asistent ředitele Global Dynamics a doslova magnet, co přitahuje jednu pohromu za druhou. Dosti často i vlastním přičiněním. Fargo je autorem S.A.R.A.H., šerifova chytrého domu, velkým fandou Sarah Michelle Gellar a je zakoukaný do zástupkyně šerifa Jo Lupo.

Zoe CarterováZoe Carterová (herečka Jordan Hinson)

Dcera šerifa Cartera a mladistvý rebel. Je nezávislá a na rozdíl od svého otce vyniká svou inteligencí a dokáže tak držet krok s ostatními nadprůměrnými studenty v Eurece. Zdědila po něm ale selský rozum, což jí pomáhá jednoduše řešit problémy. Vypomáhá v místní kavárně a jako u všech dospívajících je její vztah s otcem komplikovaný.

Zane DonovanZane Donovan (herec Niall Matter)

Počítačový hacker, vzpurný génius s nepříliš čistým trestním rejstříkem. Poté, co kvůli němu údajně spadla newyorská burza, je místo vězení poslán právě do Eureky, kde je mu nabídnuta práce v Global Dynamics. Zane je od první chvíle okouzlen zástupkyní Lupo a postupně si k ní nachází cestu.

Beverly BarloweováBeverly Barloweová (herečka Debrah Farentino)

Městská terapeutka a vedoucí místního penzionu. Kromě obyvatel města mezi její klienty patří i vysoce postavení lidé, převážně politici. Tajně však pracuje pro jisté konsorcium, kterému předává informace o výzkumu ze Sekce 5, která se specializuje na vojenské technologie a ukrývá záhadný Artefakt.

Jim TaggartJim Taggart (herec Matt Frewer)

Australan, což dosvědčuje jeho zvláštní přízvuk, výstřední a poněkud šílený veterinář, biologický specialista a kryptozoolog. Pokud je potřeba zkrotit uniklý genetický experiment, vraždící virus či odchytit Lowjacka, místního psa, kterým je posedlý, přichází na scénu právě on.

Eva ThorneováEva Thorneová (herečka Frances Fisher)

Tak zvaná napravovačka, kterou ministerstvo najalo, aby v Global Dynamics provedla patřičné změny s cílem zvýšit zisky. Její postava je však obestřena tajemstvím a nějakým způsobem spojená s minulostí samotného města.

Tess FontanaTess Fontana (herečka Jaime Ray Newman)

Stará známá a bývalá spolubydlící Allison, astrofyzička se třemi doktoráty a nový dozor Sekce 5 s odlišnými názory oproti běžné vědecké komunitě. Tess je rovněž známá svým netradičním myšlením. Během svého působení v Eurece se sbližuje se šerifem Carterem a staví se tak do cesty vztahu Cartera a Allison.

Trevor GrantTrevor Grant (herec James Callis)

Asistent samotného Alberta Einsteina, který se "náhodou" přenese z roku 1947 do zhruba 60 let vzdálené budoucnosti. Grant je šarmantní džentlmen, usilující o Allison. Kvůli přesunu časem a možným oplétačkám si změní jméno na Charlese a vezme práci městského historika, zatímco se s Henrym snaží dát celou situaci do pořádku.

Holly MartenováHolly Martenová (herečka Felicia Day)

Podivínka z ministerstva obrany, kterou vláda do Eureky poslala, aby zhodnotila kandidáty pro zvláštní misi, která byla přidělena Global Dynamics a která štve vědce z Eureky proti sobě.

Knihy

Kromě klasických epizod byly k Eurece vydány následující tři knihy, dostupné jsou zatím jen v anglickém jazyce:

Eureka: Substitution Method

Eureka: Substitution MethodMěstečko Eureka, založené Albertem Einsteinem a Harrym Trumanem po 2. světové válce, je domovem pro ty největší mysli zabývající se vědou a technikou. Výtvory těchto výstředních vědců však svět ohrožují stejně často, jako jej zachraňují. Jack Carter, průměrný to člověk, musí využívat selského rozumu, aby udržel tuto Pandořinu skříňku zavřenou, a to zvlášť teď, když se lidé, auta a dokonce budovy v Eurece prohazují s jinými lidmi, auty a budovami z jiných míst.

Stran: 320
Autor: Cris Ramsay
Vydáno: 31. srpen 2010
Objednat

Eureka: Brain Box Blues

Eureka: Brain Box BluesAni ti nejbystřejší obyvatelé Eureky nedokáží číst cizí myšlenky. Pak ale Global Dynamics přijde s BrainBoxem – zařízením, které je schopné zaznamenat a uchovat lidské myšlenky. Když si ale začne pohrávat s hlavami lidí, šerif Jack Carter si musí začít nechávat své myšlenky pro sebe, aby zachránil město, než zešílí.

Stran: 320
Autor: Cris Ramsay
Vydáno: 30. listopad 2010
Objednat

Eureka: Road Less Traveled

Eureka: Road Less TraveledVýzkumná pracovnice Global Dynamics zásadně pokročí se svým projektem – vizualizací jiné dimenze. Jelikož jsou experimenty G.D. známé svým špatným vlivem na město, vydává se jej šerif Carter zkontrolovat. To, co vidí, ho šokuje. Projekt odhalil paralelní vesmír s další Eurekou, v němž Carter neexistuje! Jakmile se ale světy začnou navzájem prolínat a obyvatelé se setkávají se svými alternativními já, Carter se stává tím, kdo může zabránit zničení obou měst.

Stran: 272
Autor: Cris Ramsay
Vydáno: 29. březen 2011
Objednat

Komiksy

Eureka ComicsEureka se rovněž dočkala i dvou komiksových příběhů (rozdělených do několika svazků), příběh k prvnímu poskytl tvůrce seriálu Andrew Cosby, komiks napsal Brendan Hay, nakreslil jej Diego Barreto a produkovala společnost Boom! Studios.

Synopse: Začíná hra na kočku a myš, když se šerif Carter vydává na hon za uprchlíkem z Global Dynamics. Otázkou zůstává, co toho nebezpečného uprchlíka spojuje s Caterovým parťákem, Jo Lupo?

Eureka: Dormant GeneDruhý (Eureka: Dormant Gene) pak napsali Andrew Cosby, Jaime Paglia a Jonathan L. Davis a výtvarně jej zpracoval Mark Dos Santos. Produkce opět připadla na společnost Boom! Studios.

Synopse: Zoe a Gene musí začít spolupracovat, aby zachránili Eureku před hromadou geneticky modifikovaných teenagerů, kteří se chvají trochu jako zombie, akorát nejdou po mase.

Zajímavosti

Dabingové obsazení
Jack Carter – Jiří Langmajer
Allison Blakeová – Nela Boudová
Nathan Stark – Aleš Procházka
Henry Deacon – Jiří Ptáčník
Zoe Carterová – Anna Remková
Jo Lupo – Kateřina Lojdová
Douglas Fargo / S.A.R.A.H. – Pavel Vondrák
Beverly Barloweová – Ilona Svobodová
Zane Donovan – Michal Holán
Jim Taggart – Martin Zahálka
Eva Thorneová – Marcela Nohýnková
(podrobnější informace najdete na DabingFóru)

Víte, že…

Vizuální efekty pro Eureku tvoří firma Zoic, kromě ní se podílela i například na Firefly, Battlestar Galactice nebo V (2009).

Eureka byla původně koncipována jako animovaný seriál.

Epizody první řady nebyly vysílány v pořadí, které pro ně původně tvůrci zamýšleli. Z tohoto důvodu lze při sledování narazit na malé nesrovnalosti a odchylky. Televize se k tomuto kroku uchýlila, jelikož chtěla zařadit lepší epizody do vysílání dříve a získat tím pro seriál další diváky.

Tvůrci se původně snažili pro hlas S.A.R.A.H. získat Fargovu oblíbenkyni Sarah Michelle Gellar (Buffy), bohužel to nevyšlo, a tak jí hlas propůjčil samotný představitel Farga, Neil Grayston.

Námět seriálu prý vznikl během jediného oběda, Jamie se na něm sešel ještě s jedním scénáristou, oba měli rádi Akta X a prozkoumávání, a oběma se zamlouval nápad malého městečka plného géniů; později se ho rozhodli udělat “skutečné”, nakonec přidali šerifa a předložili návrh televizi, která jej přijala.

Herečka Salli Richardson-Whitfield byla při natáčení epizod druhé poloviny třetí řady skutečně těhotná, scénáristé se proto rozhodli, že těhotenství zapracují do příběhu seriálu.

Odkazy

Oficiální stránky

Fanouškovské stránky

Diskuze

Další stránky

Stránky herců

Twitter – herci

Twitter – scénáristé a producenti

Twitter – ostatní